Samtliga utställningar som visats på Galleri Valfisken

Galleri Valfisken öppnade den 16 juni 1990, samma dag som Kulturhuset Valfisken invigdes. Här kan du se en lista över samtliga utställningar som ordnats på galleriet sedan starten i kultur- och fritidsförvaltningens regi, fram till och med 2013.


1990

16 juni – 12 augusti
Gert Aspelin

26 augusti – 30 september
"Skånska 7:an" - konsthantverk

7 oktober – 11 november
”Bäckahästen - finns han?”

25 november – 16 december
Konstnärer på Österlen

27 december – 13 januari 1991
Gösta Werners Taube-svit


1991

27 januari – 24 februari
”Kvinnan i konsten” - Skånska kvinnliga konstnärer.

3 mars – 17 mars
”Film och filmstudios” - Simrishamns Filmstudio 10 år.

24 mars – 21 april
Lennart Kindvall

28 april – 26 maj
L G Mann, - måleri

2 juni – 9 juni
”Språket sprakar” - utställning om barn och böcker

16 juni – 1 september
”Textila skatter” - utställning från Österlens museum

14 september – 20 oktober
Sex KRO-konstnärer

10 november – 1 januari 1992
"En septemberdag på Jens Nielsens bondgård"


1992

11 januari – 2 februari
Skånsk maritim kultur och natur

15 februari – 8 mars
Riksfotoutställning

14 mars – 12 april
Maja Bernmark - dekorativa vävnader

16 april – 10 maj
Wulf Waldemar Jurda - teckningar och litografier

16 maj – 14 juni
Karl V Larsen – ”Lotterisvensken”, illustrationer

21 juni – 16 augusti
Greta Ehrnberg – minnesutställning

22 augusti – 20 september
"Skeppet Sarpen" - jubileumsutställning

27 september – 1 november
Gotlandskonstnärer

28 november – 10 januari 1993
Konstnärer på Österlen


1993

16 januari – 21 februari
"Hetereogenesis" – latinamerikansk samlingsutställning med Sergio Fuentes, Martha Cuesta, Marcia Altemani, José Louis Liard,Gonzalo Ehijo, Miguel Pena, Rudyard-Pepe Vinoles och Pedro da Cruz

27 februari – 3 april
Ingvar Cronhammar, ”The Stage” - installation

9 april – 16 maj
Ann Faith-Ell - textilt måleri

22 maj – 27 juni
Seriekopplingar

3 juli – 15 augusti
”Skattekonst” - ett urval ur kommunens konstsamling

28 augusti – 3 oktober
”De värdiga folkens land” – utställning om Burkina Faso

16 oktober – 28 november
”Choppern” - Harley Davidsonutställning

4 december – 9 januari 1994
Måna Lagerholm - målningar och skulpturer


1994

15 januari – 13 februari
Konstnärsgruppen Cimbria – ”I Österlens ljus”

19 februari – 27 mars
”Längesen och nu” - leksaksutställning

1 april – 15 maj
Mårten Strömquist – måleri, grafik och objekt

21 maj – 10 juli
Madeleine Pyk - målningar och objekt

16 juli – 28 augusti
Pia Hansson - målningar och objekt

3 september – 9 oktober
Ann Pontén – ”Passivitet”

15 oktober – 27 november
Mats Nilsson, måleri och objekt

10 december – 15 januari 1995
Konstnärer på Österlen


1995

28 januari – 5 mars
Christina Claesson – ”Sköldpaddan och hjärtat”

11 mars – 9 april
Johan Ferner Ström – ”Limitati limitate”, installation

14 april – 28 maj
Monica Gerhard - måleri, teckning, grafik

3 juni – 16 juli
Fredrik Rohde - måleri

20 juli – 3 september
Agne Johansson - möbler och ting

9 september – 22 oktober
Sergio Fuentes - ”Jag talade till dem”, måleri

28 oktober – 3 december
Leif Eugen Svensson - måleri

9 december – 4 februari 1996
Sven Fristedt - ”Fläckiga objekt”


1996

10 februari – 28 mars
Marianne Arnbäck - ”Kring det vita”, måleri

5 april – 19 maj
Yvonne Larsson - måleri och grafik

25 maj – 14 juli
Petter Pettersson och Anne-Maj Juntikka - grafik och skulptur

27 juli – 8 september
“Five Gardens” – samlingsutställning med Carlos Capelan, Max Liljefors och Madeleine Tunbjer

21 september – 20 oktober
”Aktiv fritid” – utställning med föreningar i Simrishamns kommun

26 oktober – 1 december
Lis Kläpp - måleri

14 december – 9 februari 1997
”Nu är han kommen! Kinematografen” - utställning om biografer på Österlen.


1997

15 februari – 23 mars
Bild för barn

28 mars – 4 maj
Karin Bengtsson - målningar och grafik

17 maj – 29 juni
”Farkoster” - samlingsutställning

5 juli – 17 augusti
Åke Hedström – ”Återbesök”, foto

23 augusti – 5 oktober
Susanne Demåne – ”Tid? Varsågod och sitt!”

11 oktober – 23 november
"Åtta uttryck" – textiltryck. Curator Sven Fristedt.

6 december – 11 januari 1998
Konstnärer på Österlen


1998

17 januari – 22 februari
Majlis Agbäck

28 februari – 3 april
Calle Hesslefors - ”Upplevda bilder”

10 april – 17 maj
”Längtan” – samlingsutställning med Ann Blom, Gittan Jönsson, Ann Makander och Carin Person-Åström

21 maj – 1 juni
Österlenskolans elevutställning

6 juni – 12 juli
Polen i dag

18 juli – 29 augusti
Ewa Berg - måleri

5 september – 18 oktober
Ordet & bilden

14 november – 29 november
My Svennberg och Eddie Tjeno Ericsson – ”Fragment av körkarlen”


1999

16 januari – 26 februari
”Palaver på grenesiska”, utställning från Riksutställningar skapad av Björn Ed och Magnus Lönn

13 mars – 27 mars
”Gör en tavla på salong” - icke jurybedömd konstsalong, öppen för allmänheten

2 april – 15 maj
”Noder” – samlingsutställning med Håkan Blomkvist, Edna Hinnerson och Ben Thompson

22 maj – 30 maj
Österlenskolans elevutställning

5 juni – 3 juli
Anders Kappel

10 juli – 14 augusti
Ann Blomberg – ”Semester”, måleri och objekt

21 augusti – 25 september
Måns Wrange – ”Medelmedborgaren”

2 oktober – 13 november
Johan Theselius - "I regnbågens färger", tredimensionellt måleri med hängande skira tyger

20 november – 15 januari 2000
Helena Pyy Ryhänen - måleri


2000

22 januari – 26 februari
Åsa Kummu - textil

9 mars – 12 april
”Dreamworld” – stor medieinstallation i samarbete med Virserums Konsthall

21 april – 27 juli
Lars Kleen – ”Hörn 6”, monumentalskulptur

2 juni – 8 juli
Helena Andreeff - skulptur

15 juli – 23 juli
Monica Gerhard och Yvonne Larsson – ”Vänt rum”

27 juli – 3 september
Johan Ferner Ström - en utställning om tid. "”I tron att det kommer en ny dag i morgon låter vi nästan varje dag dö.”

10 september – 21 oktober
Konstnärer på Österlen

28 oktober – 2 december
”Inferno & paradiso”- fotoinstallation iscensatt av en av den internationella samtidskonstens främsta företrädare, Alfredo Jaar, för Riksutställningar

9 december – 20 januari 2001
Anita Christoffersson – “Obsessions”


2001

Under 2001 var temat "Konst & Företag” på Galleri Valfisken. Sju olika företag i Simrishamns kommun fick därför presentera egna utställningar med olika konstnärer under 2001.

27 januari – 10 mars
Ystads Allehanda presenterade ”Ordet” - verk av HC Ericson, videoinstallation av fotograf Thorsten Persson och installation av elever från estetiska programmet, Österlengymnasiet.

17 mars – 28 april
Rosenhagens Plantskolor AB presenterade ”Sinnenas Trädgård” - en installation av My Svennberg

6 maj – 21 juni
Hans Anders Bygg AB presenterade Rickard Johansson - träskulptur

1 juli – 4 augusti
Grafo-Tryck AB presenterade Robert Pressing och Agneta Neroth - måleri

11 augusti – 30 september
Kiviks Musteri AB presenterade utställningen ”Skatteparadis” av Carlos Capelan - måleri (i samarbete med Olsson Fine Arts)

6 oktober – 17 november
Cronvalls Idé & Original AB/Agda Lund Bed & Breakfast i Kivik presenterade ”Rekonstruktioner” - en installation av Leif Eriksson

24 november – 13 januari
Närsjukvården Österlen AB presenterade ”Konsten som liv – livet som konst” - måleri av Håkan Eriksson


2002

12 januari – 23 februari
Maha Mustafa och Ibrahim Rashid – ”Bortom 100 grader Celcius”, måleri och installation

2 mars – 20 april
Johan Frid - måleri och objekt

27 april – 8 juni
Bo Hylander - måleri och Torsten Hylander - collage

13 juni – 20 juli
Birgitta Ahlin och Sirkka Lehtonen - "Glasklart!" Glasinstallation.

27 juli – 7 september
Cecilia Larsson - måleri

14 september – 26 oktober
Rolando Pérez – ”Spår av liv”

2 december – 6 januari
Peter Persson


2003

11 januari – 16 februari
”Intrång” - Åsa Maria Bengtsson (Malmö), Vicente Pastor (Asturias, Spanien) och Cuco Suarez (Asturias, Spanien)

22 februari – 30 mars
”Kulturell Terrorism” - Conny Blom (Göteborg), Anna Brag (Malmö), Heath Bunting (England) och Minerva Cuevas (Mexiko).

5 april – 11 maj
”Transfusion” - Arturo Duclós (Santiago, Chile)

17 maj – 28 juni
Diana Domingues (Caxias do Sul, Brasilien) och Casmo Info (Alfredo Castro, Umeå – Hans Anders Molin, Östra Hoby)

30 juni – 19 juli
Österlenskolans elevutställning

21 juli – 26 juli
Internationell konstfilmsfestival

2 augusti – 6 september
Konstnärer på Österlen

13 september – 18 oktober
”Pussel och Mestisage” - Peter Johansson (Stockholm-Malmö), Sergio Brito (Gran Canaria, Spanien) och José Luis Vicario (Santander, Cantabria, Spanien)

20 oktober – 22 november
Vassil Simittchiev, tre olika installationer

29 november – 10 januari 2004
Anders Rönnlund, videoinstallation


2004

17 januari - 28 februari
Jenny Källman, Ola Rindal, Martin Palm och Julia Peirone - fotografi

9 mars - 30 april
Lars Vilks - ”Elefanten kommer - San Marino, presidentval och självmordsbombarens fall”. Installation, teckningar.

8 maj - 26 juni
Carin Carlsson – ”Illustrerad lagbok”, fotografi

3 juli - 28 augusti
Yoshio Nakajima (Japan) – ”Solens son”, måleri

11 september - 6 november
Max Liljefors – ”True love stories”, videoinstallation

13 november – 8 januari 2005
Juan Cano – ”Amor for export” - måleri, grafik, videoinstallation


2005

25 mars – 29 april
Madeleine Pyk - ”Simrishamn och världen”, måleri, grafik och objekt

7 maj – 13 maj
Kulturpedagogiska enhetens bildkonstskola för barn, barnkonstutställning

21 maj – 2 juli
Margareta Krantz, Majlis Persson, Gunilla Petersson och Mona Öjemark - textilkonst

9 juli – 14 augusti
Österlenskolans 10-årsjubileum

20 augusti – 24 september
Ann-Margrete Clarén, ”Förnimmelse” - måleri


2006

1 april – 29 april
”Vårt dagliga bröd” - samlingsutställning med Maria Lancing, Maria Schad, Jonna Bachdal och Alf Toftner. Installation, måleri, objekt.

6 maj – 13 maj
Kulturpedagogiska enhetens bildkonstskola för barn - barnkonstutställning

20 maj – 1 juli
Thorsten Persson - "Sandhammaren", fotografi

8 juli – 12 augusti
Gösta Lindqvist - måleri

19 augusti – 23 september
Mårten Landgren - "Motvind", måleri, skulptur och objekt


2007

31 mars - 28 april
K-G Nilson - måleri, grafik, mindre skulpturer

5 maj - 13 maj
Kulturpedagogiska enhetens bildkonstskola för barn - barnkonstutställning

19 maj - 30 juni
Hampus Lejon - fågelmåleri

7 juli - 11 augusti
Mästersmeden Berth Johansson - konstsmide

18 augusti - 22 september
Konstnärsgruppen SPIK. Samlingsutställning med Ingela Hamrin, Ingela Johansson, Lena Linnros, Susanna Nygren och Jan Ramstedt - måleri


2008

21 mars - 26 april
Thomas Larsson - måleri

3 maj – 10 maj
Kulturpedagogiska enhetens bildkonstskola för barn - barnkonstutställning

17 maj – 28 juni
Per Serre och Johnny Martinsson - måleri och skulptur

4 juli – 9 augusti
”Inga rosor utan törnen” - samlingsutställning med Ann Blom, Ann Makander, Mia Malmlöf, Carin Person Åström, Yvonne Larsson och Kicki B Selder

16 augusti – 20 september
Eva Acking - måleri och mindre skulpturer


2009

28 mars – 29 april
MonaLisa Brieditis - måleri på laminerat glas

9 maj – 16 maj
Kulturpedagogiska enhetens bildkonstskola för barn - barnkonstutställning

23 maj – 4 juli
Emir Krajisnik, Bess Frimodig & Stefano Beccari - "Magi i vardagen", måleri, skulptur, grafik & installation

11 juli – 15 augusti
Hasse & Ia Karlsson - måleri

22 augusti – 26 september
Agitera Image Group - ”Nordbor” – fotoutställning


2010 - 2011

Utställningsverksamheten stängd p g a bortplockad utställningsbudget.


2012

28 maj - 24 juni
Gugge Björk, Rörum
Retrospektiv utställning med måleri, textil, batik

25 juni – 22 juli
Ulla Bolin, Gärsnäs
Måleri och vävda mattor

23 juli – 14 augusti
Lena Ekman, Vitaby
Måleri

7 december - 22 december
Hélène Modigh
"Den lilla människan och den stora jorden", måleri


2013

13 april -24 april
Birgit Ray, ”Med solen i ryggen”
Måleri  

29 april - 25 maj
Anne-Maria Udsen
Måleri

25 juni – 14 juli
Elisabet Malmström, ”Samtal”
Måleri

18 juli – 3 augusti
Helena Stövegård
Måleri

26 oktober - 3 november
Barnes Bästa Biennal, en regional barnkonstfestival över hela Skåne.
"Graffitiväggen Ture" med konstnär Camilla Backman.