Kulturskolan KPE

Du är alltid välkommen att höra av dig på telefon, via e-post eller komma förbi personligen.

Besöksadress: Godsmagasinet, Stenbocksgatan 9, 272 31 Simrishamn

Postadress: Kulturpedagogiska enheten, Simrishamns kommun, 272 80 Simrishamn

E-post

kulturskolan@simrishamn.se


kulturpedagogiska.enheten@simrishamn.se

Administration

Administrativ samordnare Kulturskolan: 

Monica Fridh
telefon:0414-81 96 03

Enhetschef:

Sylvia Carlsdotter
telefon: 0414-81 96 02

Kulturutvecklare barn och unga, Kulturgarantin:

Anna-Carin Uggla
telefon: 0414-81 95 71

Kulturvärd:

Margareta Thorstad-Törnberger
telefon: 0709-81 95 49

 

Kulturskolans pedagoger


Agneta Andersson: Tvärflöjt
e-post: agneta.l.andersson@simrishamn.se
 


Sylvia Evaldsson: Cello
e-post: sylvia.evaldsson@simrishamn.se
 


Agneta Fritz: Piano, Solosång
mobil KPE: 0709-81 95 51
e-post: agneta.fritz@simrishamn.se
 


Mats Johannesson: Piano, Klarinett
mobil KPE: 0709-81 95 55
e-post: mats.johannesson@simrishamn.se
 


Henrik Lundström: Gitarr, Elgitarr, Elbas, Kontrabas, Fotografi
mobil KPE: 0709-81 95 53
e-post: henrik.lundstrom@simrishamn.se
 


Annika Persson: Saxofon, Klarinett
mobil KPE 0709-81 95 52
e-post: annika.persson@simrishamn.se
 


Per-Gunnar Sjöberg: Gitarr, Elgitarr, Elbas, Kontrabas, Teori
mobil KPE: 0709-81 95 56
e-post per.gunnar.sjoberg@simrishamn.se
 


Katalin Tibell: Fiol (suzuki)
mobil KPE: 0709-81 95 54
e-post: katalin.tibell@simrishamn.se
 


Per Åkesson: Trumpet, Trombon
mobil KPE: 0709-81 95 59
e-post: per.akesson@simrishamn.se
 


Pelle Trazan Jonasson: Slagverk
mobil KPE: 0709-81 95 57
e-post: pelle.jonasson@simrishamn.se
 


Lars Nilsson: Gitarr, Elgitarr, Elbas
mobil KPE: 0709-81 95 50
e-post: lars.nilsson@simrishamn.se
 


Heidi Karlsson: Solosång, kör, röstverkstad och rytmik

e-post: heidi.karlsson@simrishamn.se
 


 Hanna Thorstensen: Dans
 telefon/mobil KPE 0414-81 95 74
 e-post: mailto:hanna.thorstensen@simrishamn.se


 

Kulturgarantins pedagoger
 


Karna Nyström: Litteraturpedagog (åk 3 och åk 5)
telefon: 0709-8195 58, 0414 - 81 96 03
e-post: karna.nystrom@simrishamn.se


Mårten Hård: Filmpedagog (åk 6 och åk 8)

telefon: 0414-81 95 76
e-post: marten.hard@simrishamn.se
 


Hanna Thorstensen: Danspedagog (förskoleklass-åk 2)
telefon: KPE 0414-81 95 74
e-post: jessica.strom@simrishamn.se
 


Lars Nilsson: Rytmikpedagog (åk 5)
mobil KPE: 0709-81 95 50
e-post: lars.nilsson@utb.simrishamn.se
 

  Stina Wennberg: Rytmikpedagog åk 2
  stina.wennberg@simrishamn.se

  Mariel Rosendahl: Drama åk 3
  mariel.rosendahl@simrishamn.se